Нов законопроект за брокерите на недвижимите имоти

НСБИ е категорично против създаването на частна Камара, регулираща бранша.

„Национално сдружение брокери на имоти” (НСБИ) подготвя и финализира проектозакон, регулиращ бранша. Целта е да се въведат правила за работа на пазара на имоти, да се гарантира отлична професионална подготовка на работещите брокери и да се регламентира създаването на Национален регистър на брокерите. Последният да се поддържа от Държавен орган, а санкционирането на недобросъвестните брокери да става от съдилищата на Република България, а не от частна структура (Камара). Подобна регулация може да се осъществява на национално ниво – както е в Дания, Белгия, Полша, Португалия, Норвегия, Словения, или на областно/общинско ниво - както е във Франция.

В проектозаконът е заложено контролът в бранша да се осъществява само от българските съдилища, а не от органи на частно юридическо лице (Камара), към което са създадени Комисия по етика, Дисциплинарен състав и други. Вписванията да бъдат извършвани от държавни служители (каквато е практиката в Търговския регистър), след като се установи, че кандидатите отговарят на законовите изисквания за образование и стаж, разписани в бъдещия закон, а не да зависят от субективната преценка на служители в частен орган (Камара). Професионалните обучения на брокерите да се осъществяват по реда на Закона за професионалното обучение и образование в свободно избрано от всеки брокер учебно заведение, а не в един единствен Център за професионално обучение към формирование на лимитиран брой агенции за недвижими имоти.

НСБИ е категорично против създаването на частна Камара, регулираща бранша, каквито идеи се появяват периодично. Причината е, че по този начин контролът, санкционирането, издаването на разрешителни, необходимите обучения, ще бъдат в ръцете на няколко управители на агенции. Тази идея е лобистка и обслужва интересите на шепа частни субекти. Тя ще монополизира пазара на недвижими имоти, резултат от което ще бъде унищожаване на малкия и средния бизнес в бранша.

Приемането на такъв закон е необходимо и спешно, защото недвижимите имоти са предизвикателство и проблем на всеки българин. Според актуалните данни на Националния статистически институт над 91 % от българите имат собствен имот. Към 31.12.2021 жилищата в България са над 4 милиона (4 001 873). Поради тази причина от НСБИ са отворени за срещи и преговори с всички участници на пазара - сдружения и агенции, които работят активно - членове или не на други структури. Целта е да се намери единно мнение в полза на целия бранш, а не на определени участници в него.

Източник: https://www.imot.bg/